Dzień Ziemi 2010


DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS
powrót do najnowszej strony
 
OBCHODY NA ŚWIECIE
 
OBCHODY W POLSCE
- Będzin
- Bielsk Podlaski
- Charzykowy
- Elbląg
- Gniezno
- Gołuchów
- Jaworzno
- Katowice
- Kraków
- Krosno
- Lublin
- Nowa Wieś Wielka
- Opole
- Ostrołeka
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Polewicz
- Przeworsk
- Siewierz
- Stargard Szczeciński
- Uherce Mineralne
- Zachełmie
- Zagoździe
 
 
 
 
 
 
AKTUALNOŚCI
Szanowni Państwo,
W tym roku po raz 20 w Polsce i po raz 40 na świecie świętowaliśmy Dzień Ziemi. To był dla nas rok szczególny - ze względu na podwójny okrągły jubileusz, ale taż ze względu na problemy, z jakimi przyszło nam się zmierzyć organizując to święto.

To dla Państwa, dla mieszkańców nie tylko Warszawy, bo przecież na Pole Mokotowskie przyjeżdżają mieszkańcy z różnych regionów Polski - dla tych młodszych i starszych staramy się przygotować interesujące wydarzenie.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów była bioróżnorodność, zaś hasłem wokół którego skoncentrowały się prezentacje podczas pikniku - Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas. Nasi partnerzy m. in.: pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje rządowe i samorządowe, instytuty naukowe, parki narodowe, parki krajobrazowe Mazowsza poprzez interaktywne pokazy, wystawy, warsztaty, akcje happeningowe, zadania, quizy i zagadki przybliżyli uczestnikom Dnia Ziemi ten mało popularny temat. Z roku na rok w święcie naszej Planety uczestniczy coraz więcej osób, które chcą poznawać ginące i zagrożone wyginięciem gatunki fauny i flory i efekty niszczycielskiej dla środowiska działalności człowieka. Chcą też dowiedzieć się jak mogą na co dzień postępować, by jak najmniej szkodzić Ziemi, by żyć w zgodzie z naturą. Cieszy nas, że coraz więcej ludzi świadomych jest szkodliwości, jaką niesie ze sobą choćby wyrzucanie baterii czy świetlówek do śmieci, że coraz więcej osób wie jak należy postępować ze żutym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W tym roku zebraliśmy na Polu Mokotowskim rekordową ilość tych odpadów: 3 tony baterii, 3.500 szt. świetlówek oraz ponad 20 ton ZSEE.

Serdecznie dziękuję naszym partnerom, patronom honorowym, finansującym, patronom medialnym i wszystkim uczestnikom. Dziękuję, że od wielu lat świętujecie z nami Dzień Ziemi.

Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Dnia Ziemi 2010

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, iż lauereatem konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2009 został Pan BOHDAN SZYMAŃSKI. Rys biograficzny laureata znajdą Państwo w zakładce KONKURSY/Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2009. Gratulujemy.
Uwaga! Szanowni Państwo,
Po raz czwarty na festynie Dnia Ziemi zbieramy elektrośmieci i kolejny raz baterie.
Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie otrzyma od nas sadzonki roślin ozdobnych lub ekotorby. Zastosujemy następujące przeliczniki:
Mały sprzęt - 1 sadzonka
Duży sprzęt - 3 sadzonki roślin balkonowych lub sadzonka krzewu
Świetlówka - 1 ekotorba
25 szt. baterii - 1 roślinka ozdobna
Zapraszamy od 10.00 do 18.00, wjazd od strony RKS SKRA (ul. Wawelska), można dojechać samochodami.

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej - organizator obchodów DNIA ZIEMI 2010 uprzejmie informuje, że podczas tegorocznego finałowego festynu na Polu Mokotowskim w Warszawie nie przewidujemy kiermaszu wydawnictw, żywności, rękodzieła itp.
Zmuszeni byliśmy podjąć taką decyzję analizując nasze wieloletnie doświadczenia i priorytety oraz uwzględniając nowe okoliczności.
Coraz trudniej jest uzyskiwać wszystkie stosowne zgody na organizowanie imprezy na Polu Mokotowskim. Naszą misją i celem festynu jest edukacja ekologiczna i na niej pragniemy się koncentrować. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby znaczną część energii i wysiłków zespołu pracującego przy Dniu Ziemi absorbowała organizacja komercyjnego kiermaszu.
Nasza decyzja jest ostateczna, prosimy o niepodejmowanie prób przekonywania nas i interwencji w tym względzie
Szanowni Państwo,

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.

Tematyka dotycząca bioróżnorodności jest szeroka i na pewno nie zdołamy omówić wszystkich jej aspektów. Pragniemy jednak zrealizować szereg akcji edukacyjnych: kampanie informacyjne, szkolenia, warsztaty, wystawy, konferencje, konkursy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim. Do udziału w projektach zapraszamy dzieci i młodzież, społeczności lokalne, osoby zajmujące się ochroną przyrody społecznie i zawodowo, przedstawicieli administracji samorządowej a także przedstawicieli sektora prywatnego uwzględniających programy środowiskowe w strategii rozwoju firmy.

Rok 2010 to rok jubileuszowy - świętować będziemy 40.lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20.lecie w Polsce. Program Dnia Ziemi jest dopracowywany, szczegóły będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie internetowej. Wszystkich Państwa, którzy u siebie organizują to święto zachęcamy do zamieszczania informacji na naszej stronie, poprzez skorzystanie z formularza zgłoszeniowego.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wzorem lat poprzednich podczas pikniku na Polu Mokotowskim w dniu 25 kwietnia 2010 prowadzona będzie akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.
 
VIDEOKLIP    zobacz też na YouTube
 
PROGRAM
REGULAMINY
zobacz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
pobierz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
Regulaminy zapisane są w formacie "pdf". Aby je otworzyć potrzebny jest program "Adobe Reader", który można bezpłatnie pobrać ze strony producenta (kliknij tutaj).
 
EXTRA REGULAMINY

- dla Wystawców
- dla Uczestników
 
 
ORGANIZATORZY

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa,
tel. (0 22) 668 92 68
tel./fax (0 22) 883 50 96Społeczny Instytut Ekologiczny,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa