Dzień Ziemi 2011
DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
LAS CAŁKIEM BLISKO NAS
powrót do najnowszej strony
 
OBCHODY NA ŚWIECIE
 
OBCHODY W POLSCE
- Bielsko Biała
- Bytów
- Charzykowy
- Elbląg
- Gołuchów
- Lanckorona
- Ostrołeka
- Ostrów Wielkopolski
- Piechowice
- Pruszków
- Stargard Szczeciński
- Uherce Mineralne
- Warszawa
- Warzyce
- Wschowa
 
 
 
 
Zostań fanem
Dnia Ziemi
na Facebook'u!
 
AKTUALNOŚCI
Szanowni Państwo,
kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi przeszły już do historii. 8 maja na Polu Mokotowskim razem z nami świętowało kilkadziesiąt tysięcy osób, tradycyjne pogoda nam dopisała. Wśród naszych gości największym powodzeniem cieszyły się stoiska Lasów Państwowych, a szczególnie przestrzenna ekspozycja nawiązująca do hasła przewodniego Międzynarodowego Roku Lasów - "Lasy dla ludzi". Leśnym ekspozycjom towarzyszyły dwa koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych z przeróżnym repertuarem, także muzyki filmowej. W tym roku swój mały jubileusz świętowały Polskie Parki Narodowe, które gościliśmy na Polu Mokotowskim już po raz 10, tym razem udział wzięło 20 parków, których prezentacje połączone były grą edukacyjną "Lasy pod specjalnym nadzorem". Jak zwykle niezmiennym powodzeniem cieszył się "Stół Darów Ziemi. Polski produkt regionalny i lokalny", z degustacją i sprzedażą potraw wyrabianych metodami tradycyjnymi, tym razem stół polski uzupełnili goście z Węgier. Tradycyjnie podczas Dnia Ziemi przeprowadzona była zbiórka baterii, w tym roku prowadziła ją Reba Organizacja Odzysku S.A, zebrano 1,2 tony baterii. Natomiast Stena Recycling na terenie Klubu Sportowego "Skra" zbierała elektrośmieci, w tym świetlówki oraz makulaturę, w tym roku zebrano 15 ton elektroodpadów i 12 ton makulatury, w zamian za oddany sprzęt i makulaturę rozdano kilkanaście tysięcy sadzonek dębów i cebulek kwiatów. O czystość i porządek na festynie jak co roku dbała Sita Polska, która oprócz tego miała na Polu Mokotowskim swoje stoisko z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Niezwykle ciekawe i inspirujące były prezentacje instytutów naukowych, szkół wyższych i instytucji samorządowych i rządowych zajmujących się ochroną środowiska, w tym Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jak co roku gościliśmy na festynie wiele organizacji pozarządowych, którym bardzo dziękujemy z udział.
Serdecznie dziękuję naszym partnerom, patronom honorowym, finansującym, patronom medialnym i wszystkim uczestnikom. Dziękuję, że od wielu lat świętujecie z nami Dzień Ziemi.

Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Dnia Ziemi 2011

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, iż laureatem konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2010 został Pan Radosław Gawlik. Rys biograficzny laureata znajdą Państwo w zakładce KONKURSY/Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2010. Gratulujemy.
Szanowni Państwo,
Niebawem festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi, spotykamy się 8 maja na Polu Mokotowskim. Po raz piąty jednym z punktów programu będzie zbiórka odpadów przeznaczonych do przetworzenia. Od 10.00 - 17.00 będą zbierane: makulatura, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (tylko drobny i średni: komputery, telewizory, monitory, telefony komórkowe, drobny sprzęt AGD jak żelazka, suszarki itd.) oraz zużyte świetlówki. W zamian za przyniesioną makulaturę i zużyty sprzęt przekażemy sadzonki drzewek i kwiatów wg przelicznika:
- każde 5 kg makulatury - 1 sadzonka.
-każda sztuka średniego sprzętu elektrycznego (żelazko, telewizor, monitor itd.) - 1 sadzonka
- za każde 3 telefony komórkowe - 1 sadzonka.
Wjazd (również samochodami) do punktu zbiórki, który umiejscowiony będzie na terenie RKS SKRA od ul. Wawelskej (punkt 9 na naszej mapce z programem festynu).
Można też będzie oddać baterie (punkt 7 na mapce z programem festynu).

Szanowni Państwo,
gorąco zachęcamy do zamieszczania na naszej stronie informacji o organizowanych lokalnie obchodach DNIA ZIEMI oraz o wysyłanie kandydatur do konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII '2010. Wiemy, że w Polsce organizowane są liczne wydarzenia z okazji tego święta a wielu z Was zna osoby, które w sposób ponadprzeciętny angażują się w ochronę środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. POINFORMUJCIE NAS O TYM. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny w zakładce regulaminy. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 26 kwietnia.
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej - organizator obchodów DNIA ZIEMI 2011 uprzejmie informuje, że podczas tegorocznego finałowego festynu na Polu Mokotowskim w Warszawie nie przewidujemy kiermaszu wydawnictw, żywności, rękodzieła itp.
Zmuszeni byliśmy podjąć taką decyzję analizując nasze wieloletnie doświadczenia i priorytety oraz uwzględniając wszystkie okoliczności.
Coraz trudniej jest uzyskiwać wszystkie stosowne zgody na organizowanie imprezy na Polu Mokotowskim. Naszą misją i celem festynu jest edukacja ekologiczna i na niej pragniemy się koncentrować. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby znaczną część energii i wysiłków zespołu pracującego przy Dniu Ziemi absorbowała organizacja komercyjnego kiermaszu.
Nasza decyzja jest ostateczna, prosimy o niepodejmowanie prób przekonywania nas i interwencji w tym względzie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI '2011
Obchody Światowego Dnia Ziemi, które co roku odbywają się 22 kwietnia, w 2011 roku obchodzone będą podczas Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tematem wiodącym będą lasy, hasło Dnia Ziemi '2011 - "las całkiem blisko nas". Festyn finałowy Światowego Dnia Ziemi '2011 odbędzie się 8 maja w parku Pole Mokotowskie w Warszawie.
Z informacji ONZ - "Biorąc pod uwagę fakt, że lasy i trwale zrównoważona gospodarka leśna mogą znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, zmniejszenia ubóstwa i osiągnięcia uzgodnionych na poziomie międzynarodowym celów rozwoju, w tym Milenijnych Celów Rozwoju, 20 grudnia 2006 roku Zgromadzenie Ogólne postanowiło ustanowić rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów (rezolucja 61/193)".
Zgromadzenie wskazało swoje agendy odpowiedzialne za organizację obchodów oraz zaprosiło do współpracy państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe oraz podmioty, których zadaniem jest ułatwianie i promowanie działań związanych z Rokiem Lasów na poziomie lokalnym i krajowym.
Szczególnie w Polsce temat obchodów Światowego Dnia Ziemi związany z lasami ma mocne uzasadnienie, lasy stanowią prawie 30% powierzchni naszego kraju i wszelkie działania związane z ochroną przyrody na ich terenie i z prowadzoną tam gospodarką leśną mają wpływ na stan środowiska i przyrody naszego kraju. Zdecydowana większość polskich lasów to lasy państwowe, które zarządzane są przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Lasy Państwowe od 10 lat są partnerem podczas realizacji obchodów Dnia Ziemi w Polsce. Co roku podczas festynu Dnia Ziemi przygotowują ciekawą propozycję obejmującą wystawy, promocję przyrody, edukacji i turystyki leśnej, pokazują Leśne Kompleksy Promocyjne i zespoły muzyczne związane z lasami, w tym Orkiestrę Reprezentacyjną Lasów Państwowych.
Na terenie lasów występują wszystkie formy ochrony przyrody, w tym pomniki przyrody, rezerwaty, użytki ekologiczne, parki krajobrazowe i najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce - parki narodowe. Prezentację Polskich Parków Narodowych jako jeden z ważniejszych punktów programu festynu Dnia Ziemi z dużym powodzeniem kontynuujemy od 2002 roku. Na terenie lasów znajduje się również znaczna część obszarów objętych europejską siecią ochrony Natura 2000. Lasy to częste miejsce naszego wypoczynku, rekreacji a także edukacji, ta prowadzona jest głównie na terenie 19 Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Leśne Kompleksy Promocyjne utworzone zostały na obszarze całego kraju, pokazują różnorodność warunków siedliskowych, mnogość składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Należy także pamiętać, iż ok. 65% gatunków dzikiej fauny i flory to gatunki leśne.
Warto pamiętać o roli historycznej lasu, las to miejsce, które przez tysiąclecia żywiło, odziewało, dostarczało opału i budulca - długo był fundamentem gospodarki. Tragiczna momentami historia Polski również na lesie odcisnęła swoje piętno, lasy polskie pełne są pamiątek po powstaniach listopadowym i styczniowym, pełne śladów po pierwszej i drugiej wojnie światowej.
Dziś jesteśmy mądrzejsi od wielu minionych pokoleń, wiemy jakie skutki niesie za sobą postępujące przez setki lat wylesianie i nieprzemyślana ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Znając negatywne skutki możemy wyciągając odpowiednie wnioski nauczyć się postępować tak, aby jak najwięcej ocalić dla przyszłych pokoleń. Zarówno w skali makro, ogólnopolskiej poprzez wspomaganie działań edukacyjnych i ochronnych podejmowanych przez leśników, społeczną kontrolę na nimi, jak i w skali lokalnej, często osobistej - przez reagowanie na niewłaściwe zachowania w lesie np. wywóz śmieci do lasu. Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi chcemy razem z Państwem odkryć, poznać i ocalać Polski Las.

Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Dnia Ziemi 2011
 
VIDEOKLIP    zobacz też na YouTube
 
PROGRAM 2011
REGULAMINY
zobacz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
pobierz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
 
EXTRA REGULAMINY

- dla Wystawców
- dla Uczestników
 
 
ORGANIZATORZY

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa,
tel. (0 22) 668 92 68
tel./fax (0 22) 883 50 96Społeczny Instytut Ekologiczny,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa
 Lasy Państwowe,
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 nr 3,
02-362 Warszawa
tel. 22 58 98 100,
fax 22 58 98 171
sekretariat@lasy.gov.pl
 
 
Prowadzenie i aktualizacja strony www.dzienziemi.org.pl dofinansowano ze środków:
WFOŚ i GW