Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności
DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU: Elektroodpady - proste zasady
powrót do najnowszej strony
FESTYN - SEKTOR WYMIANY INFORMACJI
 Muzeum Kolejnictwa w Warszawie 
  Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie zabytków techniki związanych z kolejnictwem. Zbiory liczące ponad 6.300 bezcennych eksponatów należą do największych w Polsce i do światowej czołówki. W przestronnych halach zlokalizowana jest ekspozycja stała, a na wolnym powietrzu znajduje się "Skansen Lokomotyw" liczący 44 jednostki historycznego taboru. W 2011 r. Muzeum obchodziło jubileusz 80-lecia swojej działalności. Muzeum posiada Oddział - jest to Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie. Do Muzeum należy m.in. infrastruktura dworca Sochaczew Wąskotorowy, szlak kolejowy o długości 18 km. Na ekspozycji plenerowej pokazanych jest aktualnie 135 egzemplarzy.
Muzeum na bieżąco realizuje bogaty program wystawienniczy i oświatowy. Bogata oferta edukacyjna liczy ca 20 lekcji. Specjalne zajęcia przygotowywane są na wakacje i ferie. Lekcje składają się z części teoretycznej, odbywającej się w salach wystawowych i skansenie taboru kolejowego i praktycznej, przeprowadzanej w postaci gier, zadań edukacyjnych, konkursów oraz filmów tematycznych i warsztatów plastycznych. Dzieci w wieku od 6 do 13 lat mogą rozwijać swoją pasję do kolei w Klubie Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa "Parowozik". W czasie weekendów placówka organizuje zajęcia tematyczne.
Zgodnie z tegorocznym hasłem "Elektroodpady - proste zasady", prezentacja "Dnia Ziemi '2013" przygotowana przez Muzeum nawiązywała będzie do gospodarki odpadami na kolei i będzie dotyczyła zarówno zużytego taboru kolejowego, jak i odpadów towarów, powstałych w wyniku transportu koleją. Problematyka ta pokazana zostanie na przykładzie taboru kolejowego, stanowiącego zbiory placówek w Warszawie i w Sochaczewie oraz dzięki współpracy z PKP Cargo, z którym dotychczas Muzeum współpracowało na wielu płaszczyznach. W prezentacji nacisk położony zostanie na rolę prowadzenia gospodarki przyjaznej środowisku. Muzeum dysponuje 10 dużymi tablicami poświęconymi zagadnieniu "Dlaczego kolej jest ekologiczna?", stanowiącymi dobrą bazę informacyjną. Przygotowane zostaną również zeszyty edukacyjne, skierowane do najmłodszych uczestników wydarzenia oraz gadżety. Ekspozycję uzupełnią starannie dobrane eksponaty i zdjęcia taboru z Muzeum. Stoisko będą obsługiwać przeszkoleni pracownicy Muzeum, którzy poprowadzą zajęcia w formie konkursów, pogadanek i zabaw.