Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności
DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU: Elektroodpady - proste zasady
powrót do najnowszej strony
 
OBCHODY NA ŚWIECIE
 
OBCHODY W POLSCE
- Biała Niżna k. Grybowa
- Budzisław Kościelny
- Charzykowy
- Elbląg
- Gniezno
- Górzno
- Imbramowice
- Kosów Lacki
- Lubin
- Mosina
- Ojców
- Poznań, Starołęka
- Przeworsk
- Staniszewskie
- Stargard Szczeciński
- Warszawa
 
 
 
 
Zostań fanem
Dnia Ziemi
na Facebook'u!
 
AKTUALNOŚCI
Warszawa, 30 kwietnia 2013r.

Święto, święto i po święcie... Kolejny finał Światowego Dnia Ziemi już za nami. Po raz pierwszy od lat nie dopisała nam pogoda, ale za to dopisali uczestnicy. Mimo deszczu tysiące Warszawian przybyło na Pole Mokotowskie, by wspólnie uczcić Dzień Ziemi, wziąć udział w warsztatach, konkursach, działaniach edukacyjnych i zbiórce odpadów. Podczas tegorocznego festynu, zgodnie z tematem Kampanii "Elektroodpady - proste zasady" dofinansowanej ze środków NFOŚiGW, której częścią był tegoroczny festyn Dnia Ziemi zajmowaliśmy się głównie edukacją dotycząca właściwego postępowania z elektroodpadami. Przez cały dzień zbieraliśmy elektroodpady oraz inne surowce wtórne i zebraliśmy:

1) Elektroodpadów 18.800,00 kg
2) Baterii 462,00 kg
3) Opakowań szklanych 5.060,00 kg
4) Opakowań z tworzyw sztucznych 880,00 kg

Zbiórkę i edukację w dziedzinie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wsparła firma Remondis Electrorecycling i Electro-System, baterie zbierała Reba Organizacja Odzysku S.A, a pozostałe odpady Eko - Punkt Organizacja Odzysku S.A. - wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy. Ciekawą prezentację jak zwykle zorganizowali leśnicy - gościliśmy 3 Leśne Kompleksy Promocyjne - Lasy Warszawskie, Lasy Janowskie i Lasy Mazurskie. Po raz drugi porządek i czystość podczas festynu zapewniło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie - i w bardzo trudnych warunkach - dali radę! Po raz pierwszy dołączyła Polska Organizacja Turystyczna i mamy nadzieję, że zostaną z nami na dłużej, rekomendując ciekawe turystycznie miejsca w Polsce. Bardzo dziękujemy i doceniamy prezentację i wsparcie promocyjne Tramwajów Warszawskich. Duże nasze podziękowania należą się również Patronom Honorowym, Medialnym i pozostałym współorganizującym, organizacjom pozarządowym, instytutom badawczym, wyższym uczelniom i wszystkich naszym gościom.
Szczególne podziękowania składam również firmie HDS Polska - Państwa wsparcie promocyjne było nieocenione.

Wszystkim naszym wystawcom i współpracującym serdecznie dziękujemy, a gości zapraszamy za rok.
Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Światowego Dnia Ziemi '2013

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, iż laureatem konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2012 został Pan Jarosław Pająkowski. Więcej o Laureacie znajdą Państwo w zakładce KONKURSY/Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012. Gratulujemy.

WIELKA ZBIÓRKA ODPADÓW

Przed nami festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi, spotykamy się 28 kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie. Jednym z punktów programu będzie WIELKA ZBIÓRKA REMONDIS, czyli zbiórka odpadów przeznaczonych do przetworzenia. W tym roku zbieramy - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw. Firmy Remondis Electrorecycling, Electro-System oraz EKO-PUNKT zapraszają do aktywnego udziału w zbiórce.
Każdy, kto tego dnia przyniesie wymienione poniżej odpady otrzyma w zamian rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów, wg następującego przelicznika:
  • 1 duży sprzęt (lodówka, pralka, kuchenka, telewizor) - 1 roślinka
  • 3 średnie sprzęty (odkurzacz, komputer, drukarka, suszarka, żelazko, mikser, wiertarka itp.) - 1 roślinka
  • 6 drobnych sprzętów (telefon kom., ładowarka, myszka itp.) - 1 roślinka
  • 10 opakowań szklanych (słoiki, butelki) - 1 roślinka
  • 10 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) - 1 roślinka
Zbiórka odbywa się tradycyjnie na Stadionie RKS Skra, wjazd od ul. Wawelskiej, 28 kwietnia 2013r. w godzinach 10.00 - 18.00, (punkt 6a na mapce z programem).
Warszawa, 10 grudnia 2012r.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Naszymi uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. W festynie plenerowym bierze udział ok. 40 tys. osób.
W 2013 roku spotykamy się 28 kwietnia w Warszawie na Polu Mokotowskim, gdzie w godzinach 10.00 - 18.00 będziemy czekać na Państwa. Wcześniej odbędą się coroczne konkursy - Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012, konkurs fotograficzny "Parki Narodowe" oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym.
Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady" i nasz festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce.
Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Chcemy podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie zorganizujemy podczas festynu WIELKĄ ZBIÓRKĘ ELEKTROŚMIECI DO PRZETWORZENIA w zamian rozdając sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.
Zapraszamy do obchodów, promowania swoich działań na naszej stronie internetowej oraz udziału w naszych konkursach i wszystkich propozycjach.
Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Światowego Dnia Ziemi '2013
 
PROGRAM
REGULAMINY
zobacz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
pobierz
- Parki Narodowe
- Człowiek Roku
 
 
EXTRA REGULAMINY

- festynu
- dla uczestników
 
 
ORGANIZATORZY

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa,
tel. (0 22) 668 92 68
tel./fax (0 22) 883 50 96Społeczny Instytut Ekologiczny,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa
 Lasy Państwowe,
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 nr 3,
02-362 Warszawa
tel. 22 58 98 100,
fax 22 58 98 171
sekretariat@lasy.gov.pl
 
 


 
 
POLITYKA PRYWATNOŚCI