Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności
Dzień Ziemi 2015
Kampania edukacyjna nt. odnawialnych źródeł energii - "Z energią zmieńmy źródła"
powrót do najnowszej strony
FESTYN - Sektor Ekspozycji Przyrodniczych
 Prezentacja Lasów Państwowych 
  Lasy pokrywają niemal 30% naszego kraju. Dzięki prowadzonej przez leśników trwale zrównoważonej gospodarce leśnej polskie lasy spełniają wiele funkcji. Ważne miejsce wśród nich zajmują funkcje ekologiczne. To otaczające nas lasy są źródłem czystego powietrza, magazynem wody, są też naturalnym filtrem cywilizacyjnym oddzielającym nas od hałasu i zanieczyszczeń. Polskie lasy są również największym źródłem drewna - surowca w 100% ekologicznego i odnawialnego. Drewno ma dziesiątki tysięcy zastosowań, od budownictwa, przez produkcję papieru po konstrukcje samolotów. Jest również doskonałym źródłem energii. Energia uzyskiwana ze spalania drewna jest czystsza od pochodzącej z węgla czy innych paliw kopalnych. W przeciwieństwie do ropy czy gazu drewno jest surowcem odnawialnym.
Bogactwo przyrody polskich lasów to rzecz bezcenna. Aby lasy mogły dobrze spełniać wszystkie swoje funkcje niezbędna jest praca leśników. Jednak każdy z nas ma wpływ na wygląd otaczających nas lasów. Dlatego tak ważne jest byśmy nauczyli się odpowiedzialnie korzystać z ich dóbr.
Aby lepiej poznać rolę jaką polskie lasy i leśnictwo odgrywają w codziennym życiu każdego człowieka warto odwiedzić stoiska Lasów Państwowych przygotowane specjalnie dla uczestników Dnia Ziemi 2015. Swoje ekspozycje przygotują leśnicy z okolic Warszawy, którzy do współpracy zaprosili kolegów z Leśnych Kompleksów Promocyjnych "Lasy Środkowopomorskie" i "Lasy Bieszczadzkie". Wśród naszych stoisk nie zabraknie ciekawych atrakcji - gier, konkursów i niespodzianek. Leśnicy opowiedzą o swojej pracy, nauczą jak aktywnie spędzać czas w lesie, jak korzystać z jego bogactw. Rozmowa z leśnikami będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. Może stanie się też inspiracją do częstszych wizyt w lesie? Na pewno pozostawi po sobie dobre wspomnienia.
Pomyśleliśmy także o tych z Państwa, którzy chcieliby posadzić własne drzewo. W tym celu przygotowaliśmy 5 000 sadzonek rodzimych gatunków drzew leśnych. Aby otrzymać drzewko wystarczy odwiedzić stoisko Lasów Państwowych, wziąć udział w konkursie lub po prostu porozmawiać z leśnikami.
Zależy nam by przygotowane dla Państwa drzewka trafiły w odpowiedzialne ręce, by w przyszłości stały się "fabrykami" tlenu i drewna, z których skorzystają następne pokolenia.