Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności
Dzień Ziemi 2015
Kampania edukacyjna nt. odnawialnych źródeł energii - "Z energią zmieńmy źródła"
powrót do najnowszej strony
 
OBCHODY NA ŚWIECIE
 
OBCHODY W POLSCE

- Kędzierzyn-Koźle
- Knurów
- Kościerzyna
- Ostrołęka
- Słupsk
- Warszawa
 
 
 
 
Zostań fanem
Dnia Ziemi
na Facebook'u!
 
Kalkulator Paperless
Oblicz
 
POLITYKA PRYWATNOŚCI
AKTUALNOŚCI
Światowy Dzień Ziemi '2015 - podsumowanie

Wiele miesięcy przygotowań za nami, za nami też kolejny Dzień Ziemi. Bardzo dziękujemy Państwu za obecność, wsparcie i zachętę do dalszej pracy. więcej »
CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2014

powiększ Laureatem tytułu Człowiek Roku Polskiej Ekologii za 2014 rok został Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jako jeden z pierwszych zajął się rozwojem odnawialnych źródeł energii - w skrócie OZE. Działa w tym temacie od kilkudziesięciu lat. Łączy profesjonalną wiedzę ekspercką z talentem do godzenia różnych środowisk: biznesu, rządu, społeczników w dążeniu do wspólnego, bardziej zrównoważonego modelu świata. Kapituła nagrody, w której udział biorą jej laureaci z poprzednich lat, dokonując wyboru Ekologa Roku szczególnie doceniła rolę Grzegorza Wiśniewskiego przy zmianie prawa - będącego kluczem do rozwoju OZE i energetyki obywatelskiej. Grzegorz Wiśniewski był i jest bowiem jednym z liderów społecznego ruchu owocującym zmianami, które mogą oddać ludziom prawo do stania się jednocześnie PROducentem ale i konSUMENTEM energii (w skrócie PROSUMENTEM). I za to właśnie należy mu się Tarcza Wojownika Gai. Wręczenie nagrody nastąpiło 22 kwietnia 2015r. podczas inauguracji obchodów Światowego Dnia Ziemi '2015. w 2015 roku obchodzimy 45 rocznicę obchodów Światowego Dnia Ziemi na świecie, 25 w Polsce.

nota biograficzna o Laureacie
Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energetyki Odnawialnej - Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014
Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (mechanika/energetyka '1987) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (organizacja i zarządzanie '1989). W latach 90-tych był stypendystą europejskich i amerykańskich ośrodków badawczych zajmujących się odnawialnymi źródłami energii (OZE). W latach 1997-2004 był dyrektorem Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej, agencji rządowej utworzonego na podstawie umowy rządu RP z Komisja Europejską. Od 2002 r. był przedstawicielem Polski w Grupie Refleksyjnej Komisji Europejskiej ds. Energii (DG ENER) w obszarze "zrównoważone systemy energetyczne na szczeblu lokalnym" (inicjatywa managEnergy, której przewodniczył w latach 2008/2009). W latach 2000-2004 r. był doradcą, a potem przewodniczącym zespołu rady doradców Ministra Środowiska ds. OZE. Jest członkiem zespołu doradczego Ministra Gospodarki ds. rozwiązań systemowych w energetyce oraz ds. produkcji urządzeń OZE oraz członkiem Komitetu Sterującego ds. zaawansowanych technologii pozyskania energii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Był współautorem rządowej, przyjętej przez Sejm RP w 2001 roku, pierwszej "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej". Kierował pracami nad kluczowymi dla OZE ekspertyzami wykonanymi dla ministerstw ds. środowiska, gospodarki, rozwoju regionalnego i rolnictwa dotyczącymi kierunków rozwoju prawa (projekt ustawy o OZE '2002r., nowelizacja Prawa energetycznego w zakresie systemu wsparcia OZE '2004r.), ocen ekonomicznych technologii OZE, programów rozwoju oraz wydatkowania funduszy UE na energetykę. Kierował szeregiem niezależnych studiów prognostycznych rozwoju energetyki. W 2014 przygotował alternatywny do propozycji rządowej projekt tzw. "poprawki prosumenckiej" do ustawy o OZE, przyjętej w głosowaniu sejmowym 20 lutego 2015 roku.
Jest założycielem i prezesem zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej - niezależnej spółki pracowniczej typu think-tank wspierającej rozwój zrównoważonej i rozproszonej energetyki oraz realizacje cele długookresowych. Był członkiem zarządu Społecznego Instytutu Ekologicznego. W niemalże 30-letniej działalności zawodowej starał się wpisać rozwój OZE w koncepcję rozwoju zrównoważonego, budować pomosty pomiędzy branżą OZE i pozarządowymi organizacjami ekologicznymi oraz inicjatywami obywatelskimi w tym zakresie.
Jest współautorem i współprowadzącym studiów podyplomowych "Inwestycje w odnawiane źródła energii. Autor/redaktor książek: "Kolektory słoneczne", "Przetwarzanie i wykorzystanie energii promieniowania słonecznego", "Odnawialne źródła energii u progu XXI wielu", "Odnawialne źródła energii jako element rozwoju lokalnego". Od 2007 roku prowadzi blog "Odnawialny" poświęcony politycznym i prawnym aspektom energetyki odnawialnej". Laureat tytułów: "Promotor energetyki odnawialnej" miesięcznika Czysta Energia oraz "Nowy Impuls 2014" Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł za wkład w rozwój koncepcji prosumenckich w energetyce odnawialnej. Dwukrotnie wyróżniony odznaką Ministra Środowiska "Zasłużony dla ochrony środowiska".
Grzegorz Wiśniewski prowadzi też blog http://www.odnawialny.blogspot.com/

Wyboru dokonała Kapituła Konkursu w składzie: Jacek Bożek, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Piotr Gliński, Grażyna Hodun, Anna Kalinowska, Sławomir Kuczmierowski, Mira Stanisławska - Meysztowicz, Andrzej Kassenberg, Krzysztof Skóra, Adam Wajrak, Bohdan Szymański, Radosław Gawlik, Ewa Smuk - Stratenwerth, Jarosław Pająkowski, Krzysztof Smolnicki
Szanowni Państwo,

podczas festynu z okazji Światowego Dnia Ziemi '2015, w dniu 26 kwietnia, park Pole Mokotowskie o godz. 14.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca dwóch zmarłych laureatów konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii. więcej »
Wielka Zbiórka Odpadów podczas festynu Dnia Ziemi!!!

Firmy Remondis Electrorecycling, Electro-System i Eko - Punkt zapraszają do udziału w zbiórce. W tym roku zbieramy elektroodpady, opakowania z tworzyw, aluminium i ze szkła. więcej »
Warszawa, 15 stycznia 2015r.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 chcemy poświęcić promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, hasło tegorocznych obchodów to "Z energią zmieńmy źródła" więcej »
 
PROGRAM
REGULAMIN
zobacz
- Człowiek Roku
 
pobierz
- Człowiek Roku
 
 
EXTRA REGULAMINY

- Regulamin DZ dla wystawców
- Regulamin DZ dla uczestników
 
 
ORGANIZATOR

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej,
ul. Raszyńska 32/44,
02-026 Warszawa,
tel. (0 22) 668 92 68
tel./fax (0 22) 883 50 96