Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności
Dzień Ziemi 2017
W KIERUNKU NATURY
powrót do najnowszej strony
FESTYN - STREFA EDUKACJI NT. BIORÓŻNORODNOŚCI
 Instalacje i warsztaty twórcze 
  Projekt realizowany przez artystów:

Janusz Byszewski "Uratuj mnie ...".
Działanie inspirowane Czerwoną księgą gatunków zagrożonych, opublikowaną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), która zawiera listę zagrożonych wyginięciem gatunków. Zaprosimy wszystkich chętnych do wspólnego zastanawiania się nad naszą aktywnością, która prowadzi do tego, że wiele ważnych dla nas wartości, spraw, sytuacji - podobnie jak zagrożone gatunki - znika z naszego życia.
Postawimy sobie pytania:
- Co chcemy chronić?
- Co chcemy uratować?
- Co zabierzemy na symboliczną Arkę?
- Jak to zrobić?

Zbigniewa Gozdeckiego "Pole dźwiękowe".
Dobrym sposobem na kontakt z przyrodą i jej różnorodnością jest jej słuchanie. Zwykle mówimy, że koi ona nerwy, pozwala odpocząć, ale nie zasze tak jest. Marcowanie kotów o czwartej rano, ponure krakanie wron na przednówku czy szalejące psy za płotem to nie są przyjazne doznania, ale realne. Oprócz tych skrajnych doświadczeń, są też takie dźwięki w które z przyjemnoscią się wsłuchujemy. W tych wszystkich dźwiękach zawiera się różnorodność doznań - doświadczenie całości natury. Na Polu Mokotowskim zostanie wybudowana instalacja przestrzenna, w której znajdą się różne przedmioty/nagrania, których będzie można wysłuchać w skupieniu. Podczas tego warsztatu będziemy badać i doświadczać różnych dźwięków pochodzących z zarówno z natury jak też wytwarzanych przez aglomerację miejską.

Marię Parczewską "Przytul drzewo".
Inspiracją do działania będzie zarówno symbolika drzewa w różnych kulturach: drzewo jako symbol świata, idea wiecznego odradzania, prawdy, wiadomości czy natchnienie poetów. To również wiedza o bioróżnorodności parku i konkretnych gatunkach drzew rosnących na Polu Mokotowskim. Podczas Festynu uczestnicy gry wspomagani przez specjalnie przygotowaną mapę będą chodzić po parku szukając tych właśnie wybranych drzew, wokół których będą umieszczone dwa rodzaje informacji. Jedna dotyczyć będzie gatunków konkretnych, rosnących tu drzew, druga odwoływać się będzie do opisów drzew wynikających z horoskopu celtyckiego, łączącego drzewo z naturą człowieka. Bioróżnorodność jest pojęciem wyrażającym pełny dynamizm żywej przyrody, w skład której przecież wchodzi także człowiek i jego osobowościowa niepowtarzalność.

Zapraszamy do wspólnego współtworzenia!